Robotska neurorehabilitacija
Kontakt
- neuro@poliklinika-glavic.hr
- 020 435 565
- 020 435 575
- 020 640 616

Neurorehabilitacija robotikom do nedavno je bila relativno nepoznat pojam. Temeljena na NEUROPLASTIČNOSTI, sposobnosti mozga da se reorganizira i uspostavi nove sinapse između neurona koji preuzimaju ulogu i funkcionalnost oštećenih dijelova, dokazano ostvaruje senzacionalne rezultate u poboljšanju zdravstvenog stanja pacijenata.
Neurorehabilitacija robotikom još je uvijek relativno nepoznat pojam u liječenju i rehabilitaciji neuroloških pacijenata. Nakon gotovo dvije godine djelovanja u Dubrovniku, neurološkom dodjelu poliklinike pridružio se jedini, Referentni centar za neurorehabilitaciju robotikom za jugoistočnu Europu Poliklinike Glavić u Zagrebu. Ovakav vid liječenja i rehabilitacije pruža mogućnost oporavka pacijentima, koji zbog različitih nesreća ili neuroloških bolesti imaju oslabljene ili potpuno onemogućene donje i gornje ekstremitete tijela.
Neurorehabilitacija robotikom neurološkim pacijentima koji imaju posljedice od moždanog udara, koji imaju cerebralnu paralizu, multiplu sklerozu, paraplegiju, traumatske ozljede mozga, spinalnu mišićnu atrofiju, slabost mišića uzrokovanu zbog nemogućnosti kretanja kao i druge neurološke bolesti i poteškoće omogućuje kvalitetniju, jednostavniju i efikasniju terapiju i rehabilitaciju koja će ih približiti kvalitetnijem načinu življenja.
Temeljena na NEUROPLASTIČNOSTI, sposobnosti mozga da se reorganizira i uspostavi nove sinapse između neurona koji preuzimaju ulogu i funkcionalnost oštećenih dijelova, dokazano ostvaruje senzacionalne rezultate u poboljšanju zdravstvenog stanja pacijenata, neurorehabilitacije robotikom korak je ispred klasičnog pristupa rehabilitaciji. Neuroplastičnost mozga je sposobnost mozga da se stalno modulira, stvara nove živčane stanice i uspostavlja nove veze između postojećih neurona. Na primjer, kada nakon moždanog udara dođe do oštećenja i gubitka neurona, mozak ako ga se adekvatno stimulira, taj gubitak kompenzira reorganizacijom, tako da okolni neuroni preuzimaju funkciju oštećenih neurona, dovodeći tako do oporavka funkcije onog dijela tijela koji je oštećen moždanim udarom.
Indikacije za robotsku neurorehabilitaciju:
- Moždani udar
- Multipla skleroza
- Cerebralna paraliza
- Ozljede kralježničke moždine
- Oštećenja nastala nakon operacije
- Neoplazmi središnjeg živčanog sustava
- Traumatske ozljede mozga
- Endoproteza ramena i lakta
- Ozljede plexusa brachialisa
- Neuropatija
- Paraplegija
- Degenerativna oboljenja zglobova donjih ekstremiteta
- Mišićna atrofija
- Slabost mišića zbog nedostatka mobilnosti
- Hemiplegija